Bisikletin Tarihi

Aklımızda ciddi ciddi bisiklet sürmek varsa ilk önce şöyle bir düşünelim ve günümüze kadar ki süreçte bisikletin tarihi nasıl evrelerden geçmiş neler olmuş. Bu noktada size kısa bir yazı hazırlamak istedim.

Bisiklet bizim kültürümüzde genel olarak çocuk eğlencesi muamelesi görmekteydi. Tabular yavaş yavaş aşılmaya başlandıkça insanların bisiklete bakış açısı da deimeye başladı. Son yıllarda büyük şehirlerde trafik sorunu ortaya çıkmaya başlayınca bisiklet artık bir ulaşım aracı olarak akıllara yer etmeye başladı. Bununla birlikte iyice yaygınlaşmakta olan bisikleti hobi ve amatör spor olarak olarak yapılmaya başlandı. Çevremizde sıklıkla görmeye başladığımız kasklı ve ekipmanlı arkadaşları gözlerimiz yaşararak izliyor ve mutlu oluyoruz.

Benim de sahibi olduğum ve severek kullandığımız bisikletin tarihçesini hepimiz merak ediyoruz eminim. Bakalım bisiklet günümüze nasıl bir evrim geçirmiş.

Tekerleğin icadı mö 3500 yıllarına kadar uzadığı ve Mezopotamyalıların icat ettiği kesin olamamakla birlikte bulunan kalıntılar bize şimdilik bu kadarını işaret ediyor. Bu icat insanlığın kendine yaptığı en büyük iyilik oldu. Bundan sonra yapılan araçlar ve aletlerle hayatlarını kolaylaştırmalarına oldukça kolaylık sağladı. Çok sonraları tekerlek kullanılarak öyle güzel bir şey icat oldu ki bizim hayatımızın bir parçası olmasına sebep oldu. 18. yüzyıl bu açıdan bisikletin bilinen şeklini almasında en önemli zamanlarını yaşadı. Yüzyılın sonunda ise artık bildiğimiz bisiklet şeklini almaya başladı.

İlk Bisiklet: Sivrac

bisikletin tarihi

Bisiklet olarak sayılabilecek ilk icat Fransızlar tarafından bulundu. Bildiğimiz bisikletin aksine pedalsız iki tekerleğin üzerine yapılmış tahtadan bir aletti. Ayaklarınýı yere sürterek hareket ettirilip kullanılıyordu.

bisikletin tarihi

1700 yılların sonuna denk gelen bu tarihlerde tuhaf görünümlü bu alet insanların dikkatini çekti. Bu yüzden de yeniden düzenleyip eklemeler yapılıp geliştirildi. Sele eklendi, gidon eklenerek yön kabiliyeti verildi.

bisikletin tarihi

Bundan sonra ki diğer yenilik ise 1800 lerin ortalarında iki Fransız tarafından ön tekerleğe pedal eklenerek daha verimli kullanılabilecek bir araç ortaya çıkardılar. Bunun adı bundan sonra velociped olarak anılacak ve artık çok sevilen bir araç olarak büyük kitlelerin kullanmasına sebep olacaktı.

Seri üretime bile başlanan bisiklet ilerleyen yıllarda metal telli ve daha verimli kullanılması için büyük ön tekerlek takıldı. Her ne kadar önceki versiyonlarına göre daha hızlı olduğu düşünülsede ön tekerleğin büyüklüğünden dolayı üzerine çıkmak her babayiğidin harcı değildi.

bisikletin tarihi

1880 lerde bisiklet bildiğimiz bisikletin şeklini almaya başlamıştı. Bir ayna takıldı ve arka tekerleğe bağlanan bu ayna çevrilerek bisiklete hareketi verildi. J.B. Dunlop adında bir ingiliz bisiklet üzerinde daha konforlu sürüş sağlamak için lastik tekerlği icat etti. Daha sonra da pedal ile tekerleyin aynı anda dönmesini engelleyen ruble sistemi geliştirildi ve bisikletin evriminin büyük çoğunluğu sağlanmış oldu.

Bisikletin tarihi yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

Diğer yazılarımı da inceleyin…

BENZER YAZILAR