Manjaro Linux Hakkında Bişeyler


En baştan söyleyeyim bu yazıyı bir rehber olarak yazmıyorum. Sadece Linux, Manjaro ve xfce hakkında edindiğim bilgileri ve öncesinde yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Hiç bilgisi olmayan arkadaşlarıma bir yol gösterici olabileceğini düşündüm. Keyifli okumalar.

Microsoft Windows çoğumuzun bildiği ve kullandığı tek işletim sistemidir belki de. Bunun sebebi dünyada işletim sistemi yüzdelik diliminin büyük bir kısmını elinde bulundurması. Microsoft’un bu sayede pazarı tekelinden bırakmıyor. Bu tekeli elinden kaybetmeyecektir ama epey etkileyecek yeni sistemler de gelişiyor. Aslında geçmişi 30 sene öncesinde kadar uzanan ve son yıllarda oldukça büyük ilerleme gösteren bir işletim sisteminden bahsedeceğim. Bu bir çoğumuz adını hiç duymadığı ya da hiç kullanmadığı Linux. Ücretsiz olması cazip bir sistem olmasını sağlarken güvenlik konusunda da iddaalı olduğunu söyleyebiliriz. (Microsoft’un ne halt ettiğini bilmiyoruz. Linux en azından açıp okunabilir.)

Linux Yeniden

Linux Manjaro ve xfce hakkında

Yıllar önce Linux kurup denediğim zamanlar olmuştu. Bu özgür yazılıma tekrar bir şans vermek istedim. Çünkü daha önceki deneyimlerimde çok da iyi sonuçlar aldığımı söyleyemem. Uygulama kurulumundan sürücü sorunlarına kadar bir çok sorunla karşılaştım ardından düzeltmeye çalıştıkça yeni sorunların ortaya çıkması beni yıldırmış ve tekrar Windows’a dönmeme sebep olmuştu.

Yazıyı yakın zamanda ya da yazıldığından yıllar sonra okuyor olabilirsiniz. Ancak şu anda Covid 19 belasıyla insanlık sınanmakta. Bu sıralarda evlerimize kapanmış kendimizi izole etmişken birden Linux aşkı depreşiverdi. Hemen ekşi sözlük ve diğer bir çok kaynaktan edindiğim bilgilerle hafif ve kullanışlı olduğunu düşündüğüm Manjaro Distroyu (Distro ingilizcede distribution dan geliyor yani dağıtım) kurmaya karar verdim. Gelin sizlere özetle Manjaro hakkında birkaç şey anlatayım.

Linux Manjaro ve xfce hakkında

Linux dağıtımı dedik ancak kendine başına bir dağıtım olarak çıkmamış aslında. Arch Linux adında bir linux dağıtımı tabanlı olarak sunulmuş. Arch Linux daha çok deneyimli kullanıcılara hitap ettiği için yeni kullanıcıların daha rahat adapte olabilmesi ve kullanabilmesi için biraz daha kolay kurulum ve kullanım özelliklerini barındıran bir sistem ortaya çıkmış. Paket ve uygulama deposu barındıran metin tabanlı değilde yeni kullanıcılar için grafik tarafına ağırlık verilmiş.

Linux Manjaro

Yaklaşık 8 senelik bir mazisi olan sistem bahsettiğimiz gibi Arch Linux temellidir. Ancak seneler geçtikçe yapılan yeniliklerle artık kendisi dağıtım olarak da anılmaya başlanmış. Çünkü kendine has paket sistemi de dahil bir çok uygulamaya sahip.

Arayüz olarak da tanımlayabileceğimiz masaüstü yöneticilerinin tümünü kullanabilmek mümkün. Ben sade ve basitliği ile xfce tercih ettim. Sistemim kötü olmasada akıcılığı önemsediğim için görsel olarak çok bir beklentim yok açıkçası. Bu noktada xfce gayet işinizi görecektir.

Eğer ki aklınızdan Linux kullanmayı geçiriyor ancak yeteri kadar bilgi sahibi değilim diyorsanız ilk tercihlerinizden biri Manjaro Linux olabilir. Eğer sorun yaşarsanız ya da Linux Manjaro ve xfce hakkında faydalanabileceğiniz forum sitesinde Türkçe kısmı da var. Şurada

Görüşmek Üzere…

İlginizi çekebilecek bir başka yazı

BENZER YAZILAR