Linux Live USB Nasıl Yapılır

Bu gün sizlere hayat kurtarıcı bir tariften bahsedeceğim. İster Microsoft Windows isterseniz Linux kullanıyor olun bu tarifle yapacağınız şey gün gelecek sizi büyük sıkıntılardan kurtaracak. Linux USB bellek ile Resim, döküman ve veri kaybı yaşamayacaksınız.

Nedir Bu Live USB

Linux USB bellek resim döküman veri

Elinizin altında bulunduracağınız ve bilgisayarınıza kurmadan çalıştırabileceğiniz işletim sistemine sahip olmak size neler kazandırabilir bir bakalım. Diyelim ki kullandığınız sistem bir Linux ve bunu heryerde kullanmak istiyorsunuz. Dosyalar ve sizin özelleştirdiğiniz bir sistem elinizin altında olmasını istiyorsanız bu tarif işinize yarayabilir. Ya da Windows kullanıyorsunuz ve sisteminiz çöktü açamıyorsunuz. Mecbursunuz ki format atacaksınız. Ancak değerli resimler ve dökümanlarınızda c diskinde kayıtlı. Bunları kurtarmak zorundasınız. İşte elinizdeki bu velinimet hemen yardıma koşuyor ve sizin verilerinizi kurtarmanıza yardımcı oluyor.

Anlatımda, Manjaro Linux kullandığım için size de bu dağıtımın kurulum isosunu verdim.

Neler Lazım

  • USB bellek 4 GB yeterlidir.
  • Windows XP üzeri işletim sistemi
  • Rufus uygulaması İNDİR
  • Linux dağıtımı. İNDİR

Usb belleğin biçimlendirilmesine ya da biçim formatının bir önemi yok. Kurulumda uygulama da biçimlendirme yapıyor. Bu yüzden USB bellekte verilerinizin bulunmamasına dikkat edin. İndirilen iso dosyasını USB belleğe almıyoruz bilgisayarımızda kalıyor. Rufus uygulamamızı açalım. Ardından takılı değilse USB belleğimizi de takalım.

Aygıt kısmından USB elleğimizi seçiyoruz. Önyükleme seçimini “Seç” kısmından indirdiğimi Linux isosunu seçiyoruz. Diğer ayarlar varsayılan olarak kalabilir. Başlat butonuna basıp gelen iki uyarıyı da geçiyoruz. Yükleme işlemi bilgisayarınızın durumuna göre uzun uzun sürebilir. Yükleme bitikten sonra belleğiçıkartabiliriz. Cihazınız hazır.

Linux USB Bellek İle Resim, Döküman ve Veri Nasıl Çalışır

Artık bir live usb sahibiyiz. Herhangi bir istenmeyen durum yaşandığında ne yapmamız gerekecek ondan bahsedelim. Diyelim ki bilgisayarınız mavi ekran verdi açılmıyor. Sizinde resim, döküman ve veri kaybı olmadan almanız gerekti. Hemen bilgisayarınızı kapatıp Bios ekranında açıyor ve başlangıcı hdd ile değil de USB belleğinizle yapacak şekilde ayarlıyorsunuz. Burada bios ayar her firmaya göre farklılık gösterdiği için genel olarak yapılan işlem birincil başlangıç cihazını USB bellek olarak seçmek olacaktır.

Bunlarıda yaptık ve Linux ilk açılan ekranda kurmadan dene seçeneğine basmak yeterli. Sistem açılacak ve windowsa ait sürücüleri görebileceksiniz. Artık Linux USB bellek ile resim, döküman, ve veri kaybı olmadan kullanacaksınız. Kolay gelsin 🙂

BENZER YAZILAR

1 YORUM

  1. Nisan 15, 2020

    […] de Şimdi bunu anlatacağız. Ancak elinizde bir adet Linux Live USB bulunması gerekiyor. Yoksa ŞU yazımda anlatmıştım. Öncelikle bunu […]