Grub Fix

Geçtiğimiz günlerde Windows 10 yanına Linux kurulumundan sonra grub sorunları yaşamıştım bununla ilgili bir yazı yazmak istedim. Grub fix size yardımcı olacaktır.

Nasıl Olacak

İki ya da çok daha fazla işletim sistemi kullanıyorsanız ve bunlardan bir tanesi Linux ise Grub önyükleyici kurulumla birlikte pc ye öncelikli olarak tanımlanır. Ancak Windows 10 kurulu bilgisayarlarda önyükleyiciyi silme gibi bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Linux karsanızda grup karşınıza çıkmadığı için bilgisayarda sadece Windows yüklüymüş gibi başlangıç yapıyor. Biz de Grub Fix yapıp bunu düzeltmeye çalışacağız.

Ayrıca diyelim ki Windows 10 yanına Linux kurmaya çalıştınız ama kurulum esnasında işler yolunda gitmedi ve kurulum tamamlanmadı. Bu durumda bilgisayarınızda önyükleme ekranı gelmeyebilir ve hiçbir şekilde bilgisayarınızı açamayabilirsiniz. Yine bu durumda da Grub Fix yardımınıza koşacak.

Grub Fix de kullanılan uygulama Boot Repair. Biz de Şimdi bunu anlatacağız. Ancak elinizde bir adet Linux Live USB bulunması gerekiyor. Yoksa ŞU yazımda anlatmıştım. Öncelikle bunu hazırlayın.

USb hazırsa bilgisayarımızı Live Linux ile başlatıyoruz. Bir terminal açıp aşağıdaki komutları uyguluyoruz.

$ sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Grub Fix

Daha sonra terminalden “boot-repair” komutunu verip çalıştırıyoruz. Ekranda işlemler yapılırken bir pencere açılacak burada “Recommended Repair” seçiyoruz. İşlemleri bitirdikten sonra yeniden başlatırsak Grub ekranımız gelecektir.

Eğer isteseniz grubu kaldırmanız da mümkün ancak kullanımı size zarar vereceğini zannetmiyorum. Sadece grup görüntüleme süresini düşürebilir yada tamamen görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR